O mně trochu jinak

Vyrostla jsem v malé obci Prostějovičky (ležící - zcela překvapivě - u Prostějova) a od mala jsem milovala koně, což mě nakonec i přivedlo k hipoterapii, ale o tom později.

 

V roce 2001 jsem, po dvouletém pobytu ve Velké Británii jako au-pair, zahájila studium na Univerzitě Palackého v Olomouci, obor fyzioterapie v rámci fakulty tělesné kultury. Fyzioterapie mě jako obor naprosto nadchla a už v rámci studia jsem se snažila absolvovat praktické stáže a semináře zaměřené na různé části těla, rozmanité diagnózy, ale i na různorodé věkové skupiny pacientů od dětí po seniory. Vyzkoušela jsem si i rehabilitaci po akutních stavech na oddělení traumatologie a jednotky intenzivní péče ve fakultní nemocnici Olomouc.

 

Už během studia jsem začala pracovat na částečný úvazek v odborném neurologicko-geriatrickém ústavu v Moravském Berouně a pak také v odborném léčebném ústavu v Jevíčku. Oboje pro mě bylo velkou zkušeností a tam jsem asi poprvé zjistila, jak člověka dokáže jeho práce naplňovat, když ji dělá dobře a poctivě, a jakou radost a vnitřní uspokojení může zažít, když se mu v práci daří a na pacientech je zřetelně vidět postupné zlepšování jejich zdravotního stavu.

 

Další velkou výzvou i zkušeností mi byl pětiměsíční pobyt na sociálně-zdravotní fakultě v Lahti ve Finsku. Mimo základy finštiny jsem se měla možnost naučit mnoho „fíglů“ při práci s pacientem a bylo nesmírně zajímavé vidět a zažít si, jak se fyzioterapie dělá i jinde ve světě. I proto, že mě tento zahraniční pobyt tak obohatil, jsem se rozhodla ještě pro jednu třítýdenní praxi mimo ČR, a to v Tarporley Memorial Hospital v Cheshiru v Anglii. I zde bylo nesmírně zajímavé srovnat rozdíly v přístupu k pacientům, terapeutickým protokolům a mít možnost nahlédnout pod ruce skvělým profesionálům.

 

V roce 2007 jsem složila státní magisterské zkoušky ve fyzioterapii a začala jsem pracovat v Hamzově odborné léčebně Luže- Košumberk na oddělení neurologie dospělých. Převážná většina pacientů zde byla po mozkové mrtvici a práce s nimi byla náročná, nicméně často díky kontinualitě a důslednosti „nesla ovoce“ a dařilo se lidem vracet jejich schopnosti před ictem a také jejich svobodu v pohybu a soběstačnosti.

 

Po roce a půl jsem se přesunula do Vizovic a nastoupila jako fyzioterapeut do Nemocnice Milosrdných bratří na ambulanci a lůžkové oddělení LDN. Zde jsem měla možnost vypracovat svoji závěrečnou diplomovou práci na téma: „Vakuum-kompresní terapie u seniorů s ulcus cruris venosum“, kterou jsem také posléze úspěšně obhájila. V tomto zařízení šlo z větší části o práci se seniory, kteří i přes svůj mnohdy velmi vážný zdravotní stav neztráceli životní optimismus a nadhled, a řada z nich byla pro mě svojí osobností jako vybroušeným diamantem. Samozřejmě člověk vnímal mnohdy smutné a sociálně neutěšené příběhy opuštěných starých lidí, ale o to víc se naše oddělení snažilo s nimi nejen cvičit a rehabilitovat, ale také mluvit a alespoň částečně jim vracet pocit osobní důstojnosti.

 

Někdy v té době jsem začala zjišťovat, že mi nestačí jen provádět klasickou fyzioterapii, že naše tělo je komplexní a nemá smysl se zaměřit jen na jednu jeho součást. Že občas je příznak jenom důsledkem jiného stavu a začala jsem chápat, jak obrovskou roli hraje při jakémkoli onemocnění psychika.

 

Za další rok a půl mě „osud zavál“ i do Prahy na ambulantní pobočku rehabilitační kliniky Malvazinky, kde se jednalo opět o naprosto odlišnou práci. Značná část pacientů byla v produktivním věku a trpěla bolestmi zad ze sedavého zaměstnání nebo nevyváženého způsobu života. V té době jsem se dostala k tanečníkům irských tanců (skupina LUASdance Praha) a díky nim (a pro ně) také ke kinezio-tapingu. Nyní je k dostání celá řada publikací a učebnic, jak tejpovat, ale tenkrát se s touto metodou teprve začínalo a právě při tréninku a na společných soustředěních tanečníků jsem získala velké zkušenosti s jeho používáním.

 

Nakonec v roce 2011(tedy za další rok a půl) jsem se ocitla v Českých Budějovicích, kde jsem se poprvé po všech letech cestování, změn zaměstnání, stážích a pobytech, cítila (a stále cítím) jako doma. Neumím vysvětlit, proč někdo z dlouhé generace sedláků z Hané najednou zakoření právě v Jižních Čechách, ale kdykoli se procházím kolem Malše, je mi dobře, jako nikde jinde. Právě tady jsem se znovu dostala k milovaným koním a v občanském sdružení KRAPET pracuji v rámci hipoterapie s dětmi s fyzickým i psychickým hendikepem, což mě nesmírně baví a vnitřně naplňuje. Poštěstilo se mi stát se na téměř čtyři roky odborným asistentem v oboru fyzioterapie na Zdravotně-sociální fakultě Jihočeské univerzity, kde jsem zjistila, jak moc mě baví učit a předávat zkušenosti dál. Díky setkání s docentkou Hanou Konečnou (také pracující na Jihočeské univerzitě) jsem měla možnost přednášet i v zahraničí. Práce na univerzitě pro mě byla navíc otevřenými dveřmi k tomu, abych se mohla hlouběji věnovat komplexnějšímu přístupu ke svým pacientům a dále si doplňovat vzdělání.

 

Absolvovala jsem dálkové studium na Škole přírodní medicíny Kamatre v oboru homeopatie a (zatím) první díl čínské ušní akupunktury na škole LóngMén v Hradci Králové. Vše, co jsem se dovídala, dávalo smysl i při následné konfrontaci s pacienty – ne vždy, když člověka bolí loket, je problém v lokti. Zaměřila jsem se i na nejrůznější psychologické techniky a po konzultacích s lékaři různých oborů jsem si pomalu, ale jistě vypracovávala svůj vlastní systém přístupu k pacientovi. Díky tomu, že mám nejen „klasické“, ale i „alternativní“ vzdělání, se snažím přistupovat k pacientovi jako k nedělitelnému a jedinečnému celku. U někoho funguje čistě „klasika“, u někoho vím, že pomohu i bylinkami, občas terapii doplním o homeopatika nebo speciální cvičení z „alternativních“ technik. Snažím se v těchto dvou přístupech nedělat rozdíl a při pomoci pacientovi je adekvátně namíchat tak, aby byl výsledek co nejvíc „šitý na míru“ právě jemu. A hlavně, aby co nejvíce pomohl. Protože o to v mojí práci jde. To je to, proč mě to stále tak baví, proč mě tak těší a naplňuje. A je lhostejno, zda se jedná o práci s hendikepovaným dítětem nebo o utrápenou mladou ženu marně se snažící otěhotnět. Jsem tady pro Vás……

S úctou a láskou ke všem svým pacientům

KK :-)

 

Vzdělání

  • 2009 – obhájena závěrečná Diplomová práce a získán titul Mgr. fyzioterapie
  • 2007 – státní magisterské zkoušky na Univerzitě Palackého v Olomouci, Fakulta tělesné kultury, obor: fyzioterapie
  • 2005 – státní bakalářské zkoušky, získán titul Bc. fyzioterapie
  • 2004 – studijní pobyt na Lahden ammattikorkeakoulu, Sociálně-zdravotní fakultě – obor fyzioterapie, Lahti, Finsko (5 měsíců)
  • 2001 – zahájení studia na Univerzitě Palackého v Olomouci, Fakulta tělesné kultury, obor: fyzioterapie- magisterský program

Praxe

  • 2023 - dosud - Lázně Berta, Třeboň - fyzioterapeut
  • 2012 - dosud - registrovaný fyzioterapeut – soukromá praxe v ČB
  • 2021 - 2023 - hipoterapeut pro Koníček, z.s., Skřidla (u Velešína)
  • 2017 - 2022 - Centrum Bazalka - stacionář pro děti s těžkým kombinovaným postižením,Č.B., fyzioterapeut
  • 2017 - 2019 - hipoterapeut pro Vladykův dvůr, hiporehabilitační středisko, Roudné (u ČB)
  • 2017 - 2019 - KAMATÉ - Škola celostní a přírodní medicíny, externí lektor
  • 2016 - 2017 - Rehabilitace MUDr. Tomáškové, Veselí n.Lužnicí, fyzioterapeut na ambulanci
  • 2015 (8-10) - Lázně Berta, Třeboň – fyzioterapeut
  • 2012 - dosud - registrovaný fyzioterapeut – soukromá praxe

Absolvované odborné kurzy

  • Čínská ušní akupunktura I. díl (MUDr. M. Strnad, Lóngmén, Hr.Králové)
  • Cvičení na míčích, labilních plochách a s pružnými tahy (v rámci VŠ studia)
  • Dornova metoda PLUS (Z. Prouzová, J. Púry - České Budějovice, 2017)
  • Funkční manuální medicína – 1.- 6. část (Doc. M. Tichý, Rajhrad)
  • Fyzioterapie funkce: Forma-funkce-facilitace (Mgr. J. Maryška, Borovany)
  • Fyzioterapie funkce: Pohyb a stabilita (Mgr. J. Maryška, Praha)
  • Homeopatie – dvouleté dálkové studium (Kamatre-škola přírodní medicíny, ČB)
  • Kinezio-Taping-MKC1 (DiS. P. Maroušek - Safesport, Praha)
  • Léčebné rehabilitační postupy Ludmily Mojžíšové I.-III. díl (P. Svobodová-Nem.U Sv.Anny, Brno/Rajhrad)
  • Mobilizační a manipulační techniky páteře a kloubů končetin (v rámci VŠ studia)
  • Proprioceptivní nervosvalová facilitace (v rámci VŠ studia)
  • Řetězení poruch v pohybovém aparátu a viscerovertebrální vztahy (Doc. M. Tichý, Brno)
  • Senzomotorická stimulace 1.- 2. část (PhDr. A. Herbenová, Praha)
  • Stabilita v pohybovém systému a hluboký stabilizační systém (Mgr. T. Suchomel, Ústí n.Orlicí)
  • Viscerální terapie (Mgr. E. Macková, Rajhrad)
  • Vojtova reflexní lokomoce a vývojová kineziologie - "A"-část kurzu (RL Corpus, Olomouc - v rámci VŠ studia)

Jazykové znalosti

  • Angličtina - aktivně slovem/písmem (1999-2001 Wrexham College, GB; Cambridge Exams)
  • Finština - základy (01-05/2004 Lahti Ammattikorkeakoulu, Finsko)
  • Francouzština – hrubé základy

Zájmy

chůze, plavání, veslování, nordic walking, kanoistika = sjíždění (nejen) českých řek, R'n'B a Street dance, jízda na koni, koně, psi, řezané květiny, krmení sýkorek, příroda, ekologie a fungující ekosystém, čtení, přemýšlení, vaření, posezení s přáteli, umění - architektura, malířství (Egon Shiele, Gustav Klimt), umělecké kovářství, hudba, zpěv, kino, divadlo a lidi s (někdy drsným) smyslem pro humor a schopností udělat si legraci sami ze sebe :-). Nemám ráda manipulaci, pak když mi někdo říká, co mám či nemám dělat, chlupatý pavouky a příšerně se bojím výšek, ale přesto mám nezměrnou touhu umět létat - roztáhnout křídla a letět....jako vlaštovky. Ke své míře kreativity potřebuji totiž svobodu.

Napsali o mně

http://www.luasdance.cz/lektori

http://www.zsf.jcu.cz/Members/kkaraskova/kamila-karaskova

http://www.oskrapet.cz/onas/

INFORMACE

Nejsem smluvním partnerem žádné ze zdravotních pojišťoven. Úhrada terapie probíhá v hotovosti nebo na účet 1847132003/0800.

Dovolená

Od 29.7 - 11.8.2024 mám DOVOLENOU. Nebudu dostupná na telefonu ani na emailu. Děkuji za pochopení.

Změna ceníku

Vážení klienti, k 1.3.2024 došlo ke změnám výše úhrad za fyzioterapii. Aktuální ceník naleznete zde

Jak na vermikompostování

Jsem sice fyzioterapeut, ale miluju vermikompostování, tak se o ně zde s vámi chci podělit.

Prezentace ke stažení zde vermikompostovani [PPTX, 4.33 MB]

Změna ordinační doby

Změna ordinační doby:

Pondělí - Sobota dle objednání

SPOLUPRÁCE

Copyright © 2024 KK-rehab.cz - Mgr. Kamila Karásková

Všechna práva vyhrazena Mapa webu Tvorba webu Youtube KK-rehab